ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ &
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΚΑΙ
ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΕΡΓΟΥ XENIOS ZEUS
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΟ ΥΛΙΚΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS+, KA2, XENIOS ZEUS
ΜΕ ΚΥΡΙΟ ΟΜΙΛΗΤΗ ΤΟΝ κ. Ν.ΡΑΓΚΟ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ Β.ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΕ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ
Στις 23-11-2017, στα γραφεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κλήθηκαν οι Συντονιστές Εκπαίδευσης Προσφύγων σε Ενημερωτική Συνάντηση με την Ομάδα Διαχείρισης & Παρακολούθησης Εκπαίδευσης Προσφύγων του Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής με κύριο ομιλητή τον κ. Ν. Ράγκο, Περιφερειακό Συντονιστή Βόρειας Ελλάδας του Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής, όπου παρουσιάστηκε το παραγόμενο υλικό του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, KA2, Xenios Zeus.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας με τους παρακάτω εισηγητές για το παραγόμενο υλικό του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, KA2, Xenios Zeus :
- από τοΠαιδαγωγικό Τμήμα, Α.Π.Θ.: κ. Ξεφτέρη, κ. Μιχάλογλου
- από τοΣχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας, Α.Π.Θ.: κ. Τακούδα
- από τοΤμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας: κ. Ντίνας
- από τοΔίκτυο «Άλφα»: κ. Σπυροπούλου,
- από τοΑρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς: κ. Παζαρλή, κ. Πλούτογλου